Mekana Uygun Klima Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Klimalar konut, iş yerleri ve diğer kamu alanlarında ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılayan teknolojik cihazlardır. Yaşam alanlarında rahatlık isteyenlerin tercihi olan klimalar, dört mevsim kullanılabilmesi ve istenilen sıcaklığın elde edilmesi açısından rağbet görüyor. Ancak mekana uygun klima seçmek çok kolay olmamakta. Birçok değişkene bağlı olarak üretilen klimalar içinden tercih yaparken profesyonel destek almakta ya da önceden araştırma yapmakta fayda var.

Read more

Multi Klima – İleri Teknoloji, Yüksek Konfor

Nedir?

Multi split klimalar çoklu split anlamına gelmektedir. Tek bir dış üniteye bağlı, birden fazla split sistem bulunur. İç ünitelerin tamamı tek bir dış üniteye bağlanır. Bu sayede dış ünitelerin oluşturacağı alan sıkıntısı ve görüntü kirliliği engellenmiş olur. Mitsubishi Klima multi split klima modellerinide bulundurmaktadır.

Read more

Klima Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır?

Klima kapasite hesabı, klima satın almak isteyen kişiler tarafından mekanlarının ihtiyacı olan klimayı doğru belirlemek için yapılan matematiksel bir işlemdir.

Klima kapasitesi montaj yapılacak mekânın bulunduğu bölgeye, yapı malzemesine, pencere alanına, güneş ışığı alma miktarına, ortamda bulunan kişi sayısına, ek ısı kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanmaktadır. Klima kapasitesinin belirlenmesinde birden çok etken olduğu için dikkatli yapılması gerekmektedir.

Read more

7000 BTU Klima Modelleri ve Fiyatları

7000 BTU klima modelleri, ısıtma ve soğutma kapasiteleri 7000 BTU’ya yakın olan ve 9000 BTU’yu geçmeyen klimalardır. 7000 BTU klimalar, genel olarak mekan kapasitesi düşük olan evlerde ve iş yerlerinde kullanılır. Duvar tipi klimalar 7000 BTU klima modellerine örnek gösterilebilir.

Küçük mekanların ekonomik iklimlendirme seçimi olan 7000 BTU klimalar, kullanım kolaylıkları ve sağlığa dost özellikleriyle yaz ve kış aylarının kurtarıcısıdır. Özellikle bebekli ve yaşlı bireylerin olduğu evlerde güvenle kullanılabilir. 7000 BTU kapasiteli klimalar tarafından sunulan diğer kullanım avantajları ise:
Yıllarca kullanılabilir kapasiteye sahiptirler.

 • 7000 BTU klimalar filtreleriyle sağlığınızı korur, mekanda bakteri oluşumuna izin vermez.
 • Yıkanabilir ve değiştirilebilir panellere sahiptir.
 • 7000 BTU klima modelleri ayarlanan sıcaklıklara hızlıca ulaşabilir.
 • Sessiz çalışma özellikleriyle mekandaki varlıklarını unuttururlar.
 • 7000 BTU klimalar elektrik kesintilerinden sonra çalışmaya kaldıkları yerden devam ederler.
 • 7000 BTU klima modelleri ev ve işyerlerindeki genel kullanım için uygundur.
 • Kompakt tasarımlarıyla kolay montaj özelliği sunarlar.
 • Düşük enerji harcayarak maksimum verim sunarlar.
 • Otomatik programlama gibi konfor özelliklerine sahiptirler.

7000 BTU klima modelleri, herkesin evinde kaliteli iklimlendirme oluşturmak isteyen Mitsubishi’nin sağladığı konfor ayrıcalıklarından biridir.

En Çok Satan Mitsubishi 7000 BTU Klimalar


Mitsubishi Inverter SRK 20 ZMX-S Klima – 7000 BTU Klimaların En Çok Tercih Edileni!

7000 BTU klima modelleri arasında Mitsubishi Inverter SRK 20 ZMX-S en çok tercih edilen klima olarak dikkat çekiyor. Hem ekonomik olması hem de mekan ihtiyaçlarını karşılaması yönünden beğenilen 20 ZMX-S, bütçesini düşünenlerin tercihi oluyor. Kavacık Mitsubishi Klima olarak danışmanlarımız da 20 ZMX-S modelleri hakkında sizlere bilgi veriyor.

7000 BTU Klima Mitsubishi Özellikleri

Evlerin ve ofislerin iklimlendirme seçeneği olan 7000 BTU klimalar, verimli kapasiteleri ile aklınızdaki soru işaretlerini giderecektir. Duvar tipi olarak tasarlanan 7000 BTU klima modelleri satın alırken ikna olmanızı sağlayacak diğer özellikler şunlardır:

24 Saat İyon

Klimanın ana gövdesinde, havayı kötü kokulardan arındıran, antibakteriyel turmalin levha bulunur. Mitsubishi 7000 BTU klima modelleri negatif iyonlar üreten turmalinler, klima çalışmasa dahi temiz hava sağlar.

Doğal Enzim Filtresi

Doğal enzim filtresi kirli havayı emer. Mitsubishi 7000 BTU klimalar ile bakteriler ortadan kaldırılır, böylece ortama temiz hava verilir.

Alerjen Filtresi

Alerjen filtresi, enzim ve üre alerjenlerini deaktive eder, mantar, bakteri ve diğer alerjenik bileşikleri yok eder. 7000 BTU klima modelleri mekandaki havayı her zaman taze tutar.

Mitsubishi Klima

Fotokatalitik Yıkanabilir Koku Filtresi

7000 BTU klima modelleri kötü kokuya neden olan molekülleri kokudan arındırarak havayı temiz tutar.

Biyolojik Anti-bakteriyel Filtre

7000 BTU klima modelleri bakteri ve küfleri güçlü ve kalıcı bir şekilde yok eden filtre, ortamdaki tozları toplar.

Aktif Karbon Filtresi

Mitsubishi 7000 BTU klimalar havadaki birçok kokunun giderilmesini ve zararlı kimyasal gazların etkisiz hale getirilmesini sağlar.

Plasmacluster İyon Filtresi

7000 BTU klimalar iyon filtresi hava ile taşınan zararlı küf sporlarını, alerjenleri ve virüsleri etkisiz hale getirirler.

7000 BTU Klima Fiyatları – Kampanyaları Kaçırmayın!

7000 BTU klima modelleri arasında Mitsubishi, en çok tercih edilen klima modeli olarak dikkat çekiyor. Klima sektörünün en iyi markalarından olan Mitsubishi, sezona özel kampanyalarıyla da klima almak isteyenlerin bütçelerini rahatlatıyor. 7000 BTU klima fiyatları da;

 • Klimanın markasına,
 • İhtiyaç duyulan tam kapasiteye,
 • Kullanım alanına,
 • Satın alınacak adedine,
 • Cihaz kalitesine göre değişiyor.

7000 BTU klima fiyatları 1500 TL’den başlayarak markasına göre 4000 TL’ye kadar çıkabilir. Her sene değişen 7000 BTU klima fiyatları hakkında sağlıklı bilgiler almak için Kavacık Mitsubishi Klima satış danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Evlerinizin ve iş yerlerinizin havasını değiştirmek istiyorsanız duvar tipi klimalardan 7000 BTU kapasiteli klimaları tercih edebilirsiniz.

30000 BTU Klima Modelleri ve Fiyatları

30000 BTU klima modelleri, ısıtma ve soğutma kapasiteleri 30000 BTU’ya yakın olan ve bu kapasiteyi fazla geçmeyen klimalardır. 30000 BTU klimalar, genel olarak iklimlendirilmek istenen geniş mekanlarda, iş yerlerinde, hastanelerde, restoranlarda, sinema salonlarında ve kamu binalarında kullanılır. Kaset tipi klimalar 30000 BTU klima modellerine örnek gösterilebilir.

Kapasite olarak yüksek değerlere ihtiyaç duyulan mekanların seçimi olan 30000 BTU klimalar, kullanım kolaylıkları ve az enerji harcamaları ile bina çözümlerinde idealdir. 30000 BTU kapasiteli klimalar diğer klimalara göre şu avantajlara sahiptir:

 • Mimari açıdan uyumlu bir görünüme sahiplerdir.
 • 30000 BTU klimalar toz ve karbon filtreleme ile en iyi havayı sunar.
 • Kademeli turbo fan sayesinde %20 ısı transfer verimliliği sağlar.
 • 30000 BTU klima modelleri sessiz çalışma sistemleriyle mekanlarda rahatlık yaratır.
 • 30000 BTU klimalar taze hava sağlayan kanal bağlantısına sahiptir.
 • 30000 BTU klima modelleri çıkan hava akımını yatay yönde uzak mesafelere dağıtmaktadır.
 • Enerji tasarruflu ve yüksek verimlidir.
 • 30000 BTU klima modelleri ozona zarar vermeyen özellikleri sayesinde doğa dostudur.

30000 BTU klima modelleri, herkesin evinde kaliteli iklimlendirme oluşturmak isteyen Mitsubishi’nin sağladığı konfor ayrıcalıklarından biridir.

En Çok Satan Mitsubishi 30000 BTU Klimalar


Mitsubishi FDT 90 VNP Klima – 30000 BTU Klimaların En Çok Tercih Edileni!

30000 BTU klima modelleri arasında Mitsubishi FDT 90 VNP en çok tercih edilen klima olarak dikkat çekiyor. Geniş evlerde ve iş yerlerinde kullanılan 30000 BTU klimalar, mekanda homojen ısı dağılımı nedeniyle beğeniliyor.

30000 BTU Klima Mitsubishi Özellikleri

30000 BTU klimalar, verimli kapasiteleri ile klima almak isteyenlerin aklındaki soru işaretlerini gideriyor. Mitsubishi 30000 BTU klima modelleri satın alırken ikna olmanızı sağlayacak diğer özellikler şunlardır:

Otomatik yeniden başlama

30000 BTU klimalar elektrik kesintilerinde hata vermeyen sistemi sayesinde enerji alımında kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Dijital gösterge

Mitsubishi 30000 BTU klima modelleri dijital göstergesi ile ortamdaki sıcaklıkla ve diğer verilerle ilgili bilgi sahibi olunur.

24 saat zamanlayıcı

Gün içinde açma ve kapama zamanları ayarlanabilir. Bir kez ayarlandığında sistem, her gün aynı saatte çalışmaya başlar ya da çalışmayı durdurur.

Mitsubishi Klima

Uyku modu

Ayarlanan uyku modu döneminde ortam sıcaklığı otomatik olarak kontrol edilir ve sıcaklığın çok yüksek veya düşük olması önlenir.

Sessiz çalışma modu

Mitsubishi 30000 BTU kapasiteli klimalar sessiz iç ünitesi sayesinde kullanılan ortamda gürültü kirliliği oluşturmaz.

Nem alma modu

30000 BTU klima modelleri, aralıklı soğutma işlemi ile ortamdaki nemi giderir.

Kablosuz uzaktan kumanda

30000 BTU kapasiteli klimalar uzaktan kumanda ile ısı ayarı yapılabilir.

Otomatik defrost

Mitsubishi 30000 BTU klimalar dış ünitedeki karlanma otomatik defrost özelliği ile anında çözülmeye başlar.

30000 BTU Klima Fiyatları – Fırsatlardan Yararlanın!

30000 BTU klima fiyatları, klimanın hangi model ve özelliklerde olduğuna göre değişiklik gösterir. İklimlendirme devi olan Mitsubishi de klima satın alacaklara avantajlı ve kampanyalı klimalar sunar. 30000 BTU klima fiyatları:

 • Klimanın markasına,
 • İhtiyaç duyulan tam kapasiteye,
 • Kullanım alanına,
 • Satın alınacak adedine,
 • Cihaz kalitesine göre değişir.

30000 BTU klima fiyatları 2500 TL’den başlayarak markasına göre 8000 TL’ye kadar çıkabilir. Her sene değişen 30000 BTU klima fiyatları hakkında sağlıklı bilgiler almak için Kavacık Mitsubishi Klima satış danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Evlerinizin ve iş yerlerinizin havasını değiştirmek istiyorsanız kaset tipi klimalar arasından 30000 BTU kapasiteli klimaları tercih edebilirsiniz.

Klima Montajlarını Neden Yetkili Servis Yapmalıdır?

Tüm klimalar çalışma prensibi olarak birbirine benzese de montaj esnasında yapılması gerekenler ve alınan ölçüm değerleri markalara göre farklılıklar gösterir. Alanında uzman, eğitimli ve deneyimli kadrolara sahip yetkili servisler, teknik ve idari kurallara uygun yapacakları montajlar ile ürünün uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmesine imkân sağlar. Bununla beraber klimalara garanti uygulanabilmesi için montajı ve diğer satış sonrası hizmetleri yetkili servis yapmalıdır. Klima montaj servisi tarafından yapılan uygulamalar elbette daha faydalı olacaktır.

Read more

Klima Enerji Sınıfları – A Sınıfı Klima Kalitesi!

2005 yılında Kyoto protokolünün imzalanmasının ardından, Avrupa Komisyonu çevreyi korumak ve enerji verimliliğini arttırmak için 20/20/20 denilen bir enerji politikası ortaya koymuştur. Bu politikaya göre EkoTasarım direktifi yayınlanmış ve enerji kullanan ürünler için minimum verimlilik gereklilikleri belirlenmiştir. Gerçek çalışma şartlarını yansıtması amacıyla kapasitesi 12 kW’ın altındaki klimalar için performans ölçüm metotları da değişmiş, sezonsal verimlilik terimi tanımlanmıştır.

2013 yılında Avrupa’da yürürlüğe giren klima enerji verimliliği sınıfı mevzuatıyla minimum verimlilik gerekliliklerini karşılamayan ürünler CE işaretini taşıyamayacak ve bu ürünler Avrupa ülkelerinde satılmayacaktır. Klima enerji sınıfları 2014’te değişerek enerji sınıfları ölçeği, A, A+ , A++, A+++ gibi yeni ölçüm kriterlerine göre düzenlenmiştir. Türkiye de aynı şekilde 2014’te klima enerji sınıflandırması için bu yöntemi kullanmaya başlamıştır.

Klimalarda Sezonsal Verimlilik Değerleri

Önceki yıllarda kullanılan klima enerji sınıfları ve sezonsal verimlilik değerleri, standart olarak belirlendiği için performans açısından ciddi farklara sebebiyet verebiliyordu. Çünkü gün içerisinde mekan ısısı değişkenlik gösterdiği için farklı sıcaklık değerlerine ihtiyacımız oluyordu.

Önceleri verimlilik hesapları ısıtma için sadece +7 °C ve soğutma için +35 °C sabit dış hava sıcaklığı kabul edilerek hesaplandığı için klimadan istenilen performans alınamıyordu. Ancak yeni sezonsal verimlilik hesaplarında ısıtma modu için -7 °C, +2 °C, +7 °C, +12 °C sıcaklıktaki tüketim değerleri, soğutma modu için +20 °C, +25 °C, +30 °C, +35 °C sıcaklıklarındaki tüketim değerleri de hesaba dâhil ediliyor. Böylece sezonsal verimlilik değerleri, ürünün performansını gerçeğe en yakın şekilde sınıflandırıyor. Bu durum da klimaların performanslarını artırıyor.

Mitsubishi Klima

Enerji Verimliliği Sınıfları – En Tasarruflu Klimalar

Klima enerji sınıfları 2013’ten sonra değiştirilerek A sınıfı teknolojisi olarak değerlendirilmeye başlandı. SEER mevsimsel enerji verimliliği oranını, SCOP ise mevsimsel performans katsayısını ifade etmeye başladı. Üretilen tüm klimalar bu kriterleri taşımaya başladı.

Klima enerji sınıflandırması ve güncel kullanılan enerji verimliliği sınıfları:

ENERJİ VERİMLİLİK SINIFI SEER SCOP
A+++ SEER ≥ 8,50 SCOP ≥ 5,10
A++ 6,10 ≤SEER < 8,50 4,60 ≤SCOP < 5,10
A+ 5,60 ≤SEER <6,10 4,00 ≤SCOP < 4,60
A 5,10 ≤SEER < 5,60 3,40 ≤SCOP < 4,00
B 4,60 ≤SEER < 5,10 3,10 ≤SCOP < 3,40
C 4,10 ≤SEER < 4,60 2,80 ≤SCOP < 3,10
D 3,60 ≤SEER < 4,10 2,50 ≤SCOP < 2,80
E 3,10 ≤SEER < 3,60 2,20 ≤SCOP < 2,50
F 2,60 ≤SEER < 3,10 1,90 ≤SCOP < 2,20
G SEER < 2,60 SCOP < 1,90

Tablodan da görüldüğü üzere nominal verimliliğe göre en verimli enerji sınıfı A iken sezonsal verimliliğe göre en verimli enerji sınıfı A+++ olmuş ve nominal verimliliğe, A+++, A++, A+ olmak üzere yeni enerji sınıfları eklenmiştir.

Klima satın alınırken de dikkat edilmesi gereken en önemli konu cihazın enerji verimliliği sınıfı olmuştur. Klima enerji sınıfları cihazın ne kadar güçlü ve tasarruflu çalıştığının göstergesidir. Klimalarda sezonsal verimlilik açısından yüksek değerlere sahip olan cihazların satın alınması büyük avantaj sağlayacaktır.

Mitsubishi A Sınıfı Klimalar


Şimdiye kadar klimalar, EER ve COP değerleri ile kıyaslanıyordu. EER, soğutma modundaki verimliliği, COP ise ısıtma modundaki verimliliği tanımlıyordu. Halen kullanılan bu tanımlar aslında cihazın genel performansını tanımlamakta yeterli olamıyordu. Ancak yeni yönetmelikle birlikte kullanılan enerji verimliliği sınıfları klimaların verimliliğinin gerçeğe yakın ölçülmesini sağlıyor. Böylece tüketici doğru ürünü almış oluyor.

Klima enerji sınıflandırması ve sezonsal verimlilik değerleri sayesinde en iyi klimayı seçmeniz artık daha kolay…

Kaç BTU’luk Klima Almalıyım?

Klima satın almak isteyenlerin ilk sorduğu soru: “Kaç BTU’luk klima almalıyım?” olmaktadır. Klimaların 1 saatlik zaman diliminde ortamdan taşıdığı ısı miktarını gösteren BTU, farklı kriterlere göre belirlenerek klima satın alımını kolaylaştırmaktadır. Klima almadan önce mutlaka yapılması gereken BTU hesaplama, ev ve iş yerleriniz için en uygun klimayı almanızı sağlamaktadır.

British Termal Unit kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan soğutma enerjisi birimi BTU, bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F’den (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır.

Klima satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus olan BTU, klima kapasitesini belirlemektedir. BTU arttıkça klimanın değeri de fiyatı da artmaktadır. Bu nedenle metrekareye göre BTU klima hesabı yapmalı, uygun BTU değerine sahip klimayı tercih etmeliyiz.

Klimaların BTU Değeri Nasıl Hesaplanır?

Klima BTU hesaplama yaşanılan bölgenin iklim şartlarına ve hava durumu değerlerine göre belirlenmektedir. İklim şartlarının yanında aynı zamanda mekanın büyüklüğü ve mekanda yaşayacak her kişi sayısı da BTU değerlerini etkilemektedir.

Klima kapasite hesabı uzman teknisyenler ve keşif ekipleri tarafından yapılarak her mekan için özel olarak değerlendirilmelidir. Kavacık Mitsubishi Klima keşif danışmanlarımız sizlere ihtiyacınız olan BTU hesabını yaparak en iyi klima modelini almanızı sağlamaktadır.

Metrekareye Göre BTU Klima

Kaç BTU’luk klima almalıyım diyenler için 2 yöntem sunacağız. Eviniz ya da iş yeriniz için klima ihtiyacınızı belirlemek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

 1. Klima BTU Hesaplama

Klimayı kullanacağınız alanın metrekare ölçümünü yapın. Metrekareye göre BTU klima hesaplaması için odanın metrekaresini 2,2 ye bölün ve 1000 ile çarpın. BTU kaç metrekare için nasıl sonuç verir öğrenmiş olursunuz.

Btu Hesabı: Oda Metrekaresi / 2,2 x 1000

Örnek Klima Btu Hesabı

Klimanın kullanılacağı oda 80 m2 olsun.

80m2 / 2,2 = 36,36

36,36 x 1000 = 36360 Btu

Klima BTU hesaplama formülümüze göre 36360 Btu ‘luk bir klima sizin için yeterli olacaktır. Bu değere en uygun klima 40000 Btu dur. Yani 80 m2 lik odanız için 40000 Btu klima yeterli olacaktır.

Mitsubishi Klima

 1. Klima Servisi BTU Hesaplaması

Kaç btu klima almalıyım diye düşünenler için bir diğer BTU hesaplama yöntemi de klima firmalarının kullandığı yöntemdir. Yaşanılan bölgenin iklim değerleri göz önüne alınarak yapılan bu hesaplamada daha sağlıklı sonuçlar alınır. Hatta klima firmaları hangi odaya hangi BTU klima ihtiyacınızın olduğunu belirlemek için mekanda kullandığınız aydınlatmanın cinsine ve gücüne, mekandaki kişi sayısına, pencere sayısına, eşyaların konumuna dahi dikkat ederek en iyi klimayı sizlere sunarlar.

Metrekareye göre BTU klima hesaplamasında odanın metrekaresi bölge katsayısı ile çarpıldıktan sonra çıkan sonuca mekanda bulunacak kişi sayısı başına 600 BTU değeri eklenir. Aydınlatmalar için de 500Watt gücünün üzerinde aydınlatma varsa her 1 watt için 3,412 BTU eklenerek ideal klima tespit edilir.

Klima BTU Hesaplama İçin Bölge Katsayıları

 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Doğu Anadolu: 308
 • Ege Bölgesi: 423
 • Güneydoğu Anadolu : 462
 • İç Anadolu: 346
 • Karadeniz: 385
 • Marmara: 385

Örnek Klima Btu Hesabı

Marmara Bölgesinde bulunan bir odaya göre klima hesabı yapacak olursak; odamızın ölçüsünü yine 18 m2 olarak alalım.

50m2 x 385 = 19250 Btu

4 kişi yaşamakta = 4 x 600 Btu = 2400 Btu

Evlerde kullanılan aydınlatmalar genellikle 500 Watt gücünün üzerinde olmadığı için herhangi bir değer eklememize gerek yor.

22250 + 2400 = 21650 Btu yapar bu orana en uygun klima 24000 BTU’luk bir klimadır.

Kaç BTU’luk klima almalıyım sorunuza örnek hesaplamalarımızdan yararlanarak kendiniz de cevap bulabilirsiniz. Metrekareye göre btu klima satın almak ya da hangi odaya hangi btu klimanın yeterli olacağını belirlemek zor değil. Önemli olan ihtiyaçlarınızı ve kullanım amaçlarınızı belirlemek.

Mekanınız için BTU hesaplaması yaptırmak isterseniz Kavacık Mitsubishi Klima servisi çağrı merkezimizi arayarak keşif talebinde bulunabilirsiniz.

Db(A) Nedir? Klimalarda Neden Önemlidir?

dB(A) ses seviyesi anlamına gelen “desibel” kelimesinin kısaltmasıdır. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de klima ses seviyesidir. Düşük ses seviyesine sahip olan klimaların kullanılması daha avantajlıdır.

Read more